Na przełomie lat 40-tych i 50-tych XX wieku, łódzcy entuzjaści sportów zimowych spotykali się na Rudzkiej Górze, w Lasach Tuszyńskich w Lesie Łagiewnickim oraz w Smardzewie. W 1950 roku, narciarze z Oddziału Łódzkiego PTTK pojechali do Zakopanego jako grupa wędrowna i na Antałówce poddani zostali egzaminowi, który zdali pozytywnie. Wyprawa zakopiańska stała się podwaliną do stworzenia Koła Narciarskiego przy PTTK w Łodzi.

W 1957 roku entuzjaści narciarstwa, koledzy Zenon Bazylak i Antoni Drewniak z klubu „Kosówka” i Klubu Pieszych „Salamandra” oraz kolega Klaman z Klubu Kolarskiego, wzięli udział w I Rajdzie Narciarskim Południowych Zakładów Przemysłu Sportowego. Trasa rajdu prowadziła przez pasmo Baraniej Góry, Malinowych Skał na Skrzyczne, dalej z Dużego Skrzycznego, tzw. „Męską trasą” i dolinkami do Szczyrku. Drużyna zajęła 3-cie miejsce co było dużym osiągnięciem.

W 1958 roku nasi koledzy Antoni Drewniak jako Kierownik i Michał Bąk jako Zastępca Kierownika, prowadzili Rajd Narciarski w Górach Świętokrzyskich organizowany przez Oddział Łódzki PTTK. W tym czasie wśród entuzjastów narciarstwa było dwóch uprawnionych Instruktorów Narciarstwa PZN, koledzy: Zbigniew Bujwid i Jerzy Jankowski.

W jesienią 1959 roku dzięki staraniom i dużej aktywności piętnastoosobowej grupy entuzjastów narciarstwa powstał Klub Narciarski przy PTTK Oddział w Łodzi. Członkowie założyciele to:

Zbigniew Bujwid, Zenon Bazylak, Michał Bąk, Antoni Drewniak, Grzegorz Krysztofiak, małżeństwo Gabriela i Henryk Łysio, Danuta Michalska, Wojciech Lisowski, Lucyna Drewniak, Jerzy Jankowski, Zbigniew Hibner, Henryk Klimkiewicz, Stanisław Siekierski, Andrzej Misiak, Janusz Ziembiński, Zbigniew Armatys, Grzegorz Żyżyński.

Prezesem został Grzegorz Krysztofiak. Klub Narciarski w chwili założenia liczył 28 Członków.

Pod koniec lat 60-tych XX wieku, Klub Narciarski rozpoczął propagowanie narciarstwa biegowego, wyznaczono wówczas „szlak pomarańczowy” w Lesie Łagiewnickim – autorem przedsięwzięcia był kolega Henryk Łysio. W latach 1963-1964 Zarząd Klubu opracował perspektywiczny plan rozwoju narciarstwa w Smardzewie. W latach 1976-1978 członkowie Klubu brali bezpośrednio udział w projektowaniu i realizacji Ośrodka Sportów Zimowych w Malince. Byli prekursorami i aktywnymi współpartnerami akcji zagospodarowania turystycznego terenów rekreacyjnych w okolicach Łodzi, które nadają się do uprawiania narciarstwa – tereny Lasu Łagiewnickiego, a nawet Góry Kamieńsk.

Klub nasz przez wiele lat pełnił funkcję Oddziałowej i Okręgowej Komisji Narciarskiej. Członkowie i sympatycy Klubu to pasjonaci i narciarstwa, gór, turystyki pieszej, rowerowej i kajakarskiej. Byli i są propagatorami turystyki narciarskiej, narciarstwa zjazdowego i biegowego. Instruktorzy i członkowie pomagają dzieciom, młodzieży i dorosłym w poznawaniu i doskonaleniu umiejętności poruszania się na nartach, służą doradztwem przy zakupach sprzętu. Są organizatorami licznych cyklicznych szkoleń i imprez narciarskich w Polsce i za granicą. Dużym powodzeniem cieszyły się coroczne wyjazdy do schroniska „Murowaniec” na Hali Gąsiennicowej. Inicjatorem i ich propagatorem był ówczesny prezes – Staszek Frąckiewicz. Szkolenia te, prowadzone przez instruktorów z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, obejmowały m.in. jazdę w różnych warunkach terenowych, nowe techniki jazdy na nartach, zdobywanie umiejętności poruszania się w trudnym terenie górskim. Formuła wyjazdów szkoleniowych i rekreacyjnych ma do tej pory charakter otwarty, co przysparza Klubowi wielu sympatyków i nowych członków. Od początku lat 90-tych XX wieku, Klub zorganizował kilkadziesiąt wyjazdów narciarskich w Alpy. Pozwoliło to członkom i sympatykom na poznanie nowych i ciekawych zimowych stacji narciarskich w Austrii, Włoszech, Francji i Szwajcarii.

Wśród członków Klubu mamy koleżanki i kolegów, którzy mogą poszczycić się zwycięstwami w akademickich mistrzostwach Polski i innych prestiżowych imprezach narciarskich jak Bieg Piastów, Bieg Gwarków, Family Cup. Nasi instruktorzy chętnie szkolą dzieci podczas ferii zimowych.

W trosce o zdrowie i kondycję narciarzy Klub organizuje każdego roku przygotowanie do sezonu narciarskiego. Od początku lat 70-tych XX wieku, kolega Andrzej Dąbrowski – Instruktor PZN, w okresie od października do końca grudnia w każdą niedzielę, prowadzi tzw. „suchą zaprawę” mającą na celu przygotowanie Członków Klubu do sezonu narciarskiego. Początkowo „zaprawki’ odbywały się w Smardzewie i na Malince. Od lat 80-tych do chwili obecnej zajęcia odbywają się w Arturówku i Lesie Łagiewnickim. W tym samym okresie kolega Sławomir Krystkowski aktywnie włączył się w przygotowanie kondycyjne Członków Klubu do wyjazdów narciarskich organizując „zaprawki” w Ogrodzie Botanicznym. Obecnie „zaprawki” wzbogacone zostały przez kolegę Andrzeja Golczewskiego o tzw. ćwiczenia funkcyjne. Członkowie Klubu mają również możliwość poprawienia swojej kondycji na zajęciach nordic walking prowadzonych w tygodniu przez cały rok w Parku na Zdrowiu. W okresie zimowym, w sprzyjających warunkach, organizowane są sobotnie spotkania na nartach biegowych w Lesie Łagiewnickim. W miesiącach letnich, prawie w każdy weekend organizowane są wycieczki rowerowe lub spływy kajakowe. Próbujemy również swoich sił na nartach wodnych. Wyjazdowe imprezy nie tylko pozwalają zachować dobrą kondycję, ale są świetnym sposobem na poznanie nowych ciekawych miejsc w regionie i w kraju. Od 2001 roku organizowany jest rajd rowerowy z okazji Święta Niepodległości. W każdej klubowej imprezie uczestniczy kilkudziesięcioosobowa grupa członków i sympatyków.

W okresie jesiennym, podczas piątkowych spotkań w siedzibie Klubu z inicjatywy Zarządu odbywają się wykłady, pogadanki oraz projekcje filmowe na temat fizjologii organizmu człowieka, technik jazdy na nartach, sprzętu narciarskiego, bezpieczeństwa w górach i na trasach narciarskich.

Członkowie Klubu aktywnie uczestniczą w imprezach integrujących nasze środowisko, takich jak: Andrzejki, Barbórka, Mikołajki oraz w Balach Sylwestrowych i karnawałowych (Bal Przebierańców słynny jest w całej Łodzi). Niezapomnianą atmosferę mają nasze spotkania świąteczne: Wigilia Klubowa i Jajko Wielkanocne.

W Klubie panuje atmosfera przyjaźni, serdeczności i życzliwości. Każdy, kto do nas zawita najczęściej pozostaje na długo. Aktualnie Klub Narciarski liczy 82 członków.

W grudniu 2019 roku Klub Narciarski obchodził będzie 60-lecie swojej działalności.

 

                                                                                                        Z narciarskim pozdrowieniem

                                                                             Sławomir Krystkowski

                                                                            Prezes

                                                                                6.07.2018 r.